AWC Onlineprovning #5 “En svensk whisky och två andra!” (2025)
Hösten 2025 har nu kommit en bit på vägen och där vi i helgen nu har hållit vår AWC Onlineprovning #5 med samples (á 3 cl) på tre stycken whiskynyheter på temat tre länder och olika åldrar (3 yo, 6 yo och 8 yo)! Ett upplägg där vi bjuder in och bokar upp oss och provsmakar på en liten trevlig AWC-box och där möjligheten finns att kunna göra detta tillsammans och där vi då är uppkopplade online via Google Meet.
————— INLEDNING —————
Där kan vi då diskutera den aktuella whiskyn och njuta av den tillsammans under ett litet förbestämt “whiskyhäng” online. Vill man inte eller inte kanske har möjigheten så kan även boxen provas helt enskilt och privat och där poäng och omdömen också då är helt frivilligt att bidra med. (Men vilket vi givetvis gärna ser att man allra helst gör!)
Till denna 5:e omgången då vi provsmakar “Samples Of Whisky” tillsammans via en AWC-box så kom startfältet denna gången att bestå av tre ganska unga och färska whiskynyheter och där whisky ifrån tre olika länder kom att testas. Alla dessa tre kom ifrån den lägre prisklassen av whisky, alla tillgängliga på Systembolaget och hittas inom prisspannet från ca. 200 kr upp till 500 kr.
————— STARTFÄLTET —————
Då sorterna till denna omgången var ganska olika till färgutseendet så valdes den därför att denna omgången hållas enligt upplägget “öppen provning” dvs. vi vet redan på förhand visste vilka whiskys som skulle smakas och där samplesflaskorna hade etiketter. Att prova whisky online är som tidigare också nämnts ett litet projekt för att lysa upp lite i vintermörkret och där vi inom whiskyklubben i nuläget har så ytterst begränsat utrymme att kunna få till några ordinare whiskyprovningar irl.
Ifrån Irland hade vi med oss en O´KELLY´S 3 yo 40%, en ung och ny blendedwhisky som omtalats ha en omisskännlig irländsk karaktär och som också är en hyllning till den gröna öns rika destilleringsarv. Denna whiskeyn är en harmonisk blandning av noggrant utvald grain och maltwhisky som lagrats i finaste bourbon- och sherryfat för att uppnå en balanserad och elegant smakprofil. Whiskyn tillverkas hos Great Northern Distillery i Louth County, Irland (194 kr / 50 cl)
Den äldsta whiskyn i boxen var Isle Of Skye 8 yo 40% som också det en nykomling (i plastflaska) och som är en Blended Scotch och där maltwhiskyn huvudsakligen kommer från Isle of Skye, vilket ger en tydlig rökighet kombinerad med klassiska inslag från Highlands och Speyside. Whiskyn tillverkas av Ian Macleod Distillers, ett oberoende familjeägt företag i Skottland. (239 kr / 70 cl)
Dyrast och med oss fanns också Norrtälje Bränneri Single Malt Rökig Bourbon 6 yo 44% som är en svensk nykomling och som på pappret lockar med en rökighet på hela 45 ppm. Denna beskrivs vara en fin och välbalanserad whisky och kommer i mindre kvarting-storlek och beskrivs ha inslag av rök, fatkaraktär och frukt som gula päron. Denna variant är deras första rökiga whisky och har lagrats på ex-bourbonfat (dvs ett fat som tidigare innehållit bourbon) i fatkällaren. (499 kr / 35 cl)
Till denna onlineprovningen som tack vare den lite mindre flaskstorleken hos två av de ingående whiskysorterna gjorde att det fanns endast 10 st. platser tillgängliga. Som vanligt ställer en del oregelbundna scheman och skiftformsarbeten till det en del för själva deltagandet. Denna gången lyckades vi bli totalt och med inbjudna gästdeltagare att bli 7 st som hade möjlighet och valde att hänga med på denna AWC-boxen. 4 st ifrån AWC (med två närvarande online) och 3 st. av de gästinbjudna.
Påminnas och nämnas kan att Det är också givetvis helt ok att deltaga vid dessa onlineprovningar helt ”nyktert” om förhinder finns att smaka på whisky vid just denna kvällen. Absolut sista inlämningstid att kunna skicka in sina personliga samplessvar/poäng om man vill vara med och kunna bidra till AWC-statistiken var denna gången satt till senast Sön 26 Okt, alltså som vanligt redan under (hela) den efterföljande dagen efter provningen och där då omgångens resultat sedan börjar att sammanställas. (Inga eftersläntare eller i efterhand inkomna svar accepteras här! – Missar man, så missar man…)
————— PROVNINGEN —————
I detta för denna omgången “hel-kända” startfältet fanns som sagt tre stycken olika whiskys ifrån tre olika länder och med olika åldrar. Dessa kom att provsmakas tillsammans i gemensam turordning och med hjälp av att provningsledare FAN gav lite understödjande information kring och runt varje flaska och där detta överlag och i lite större ordalag blev en provning som kunde slutsummeras ungefär så här:
Själva turordningen kom att bestämmas direkt på plats och där den 6 år gamle svenska whiskyn antogs eventuellt kunna vara den rökigaste och placerades därför direkt sist i ledet. Med lite mer jämt skägg upplevdes då två övriga ligga varandra (båda med den låga alkohohalten av endast 40%) i doften och vid en första snabbsniff och där 8-åriga blendedwhiskyn Isle of Skye ansågs kanske kunna vara den mjukaste och den minst utstående och som därför fick inleda provningen.
Isle Of Skye 8 yo 40% (239 kr / 70 cl)
Vid en mera djupgående efterforskning i både doft och smak kunde en ganska lätt rökighet hittas i denna och där (grädd)kola-toner och sirapsinslag tyckte ett flertal av oss fanns närvarande. Rund, mjuk och hyggligt god med en hint av vanilj och citrus som också kunde skönjas i de bakre delarna. Något anonym och kanske lite i tamast laget upplevde några. Lite torr i eftersmaken och där en viss ekfatighet också kunde hittas. Whisky i en klämmjuk returplastflaska med skruvkork drar givetvis ned betyget en del på direkten och där känslan saknas, även om miljön i stort kanske tjänar på det. Tummen upp för en ganska trevlig etikett med tydlig information och en åldersangivelse.
O´Kelly´s 3 yo 40% (194 kr / 50 cl)
Andra smakade whiskyn blev den Irländska och som också (till viss del) kändes ganska mjuk och rund men med lite mer ungdomliga inslag. Även denna kom i en mer miljövänlig plastförpackning och med plastkork och hade också en bra och informativ etikett och där det även, trots sin låga prisklass och ungdom fanns en ålder angiven. Denna blended whiskyn upplevdes av några som lite svagt krämig och ha inslag av frukt, marsipan och även med lite grainiga undertoner. Ett flertal uppfattade denna som en ganska karaktäristiskt Irländsk whisky och där lena (honungs)toner blandades med lite stram fatbeska och en del lite råare ungdomlighet. En ganska god och enkel vardagswhisky med lågt pris och som även kan funka som present.
Norrtälje Bränneri Single Malt Rökig Bourbon 6 yo 44% (499 kr / 35 cl)
Sista whiskyn ut för aftonen kom som sagt i en mindre storlek (kvarting) och var därmed i särklass dyrast per cl räknat. För svensk whisky sett och med angivna vrålhöga 45 ppm i rökighet skapas naturligtvis direkt en viss förhoppning, i alla fall om man har ett gott öga för denna typen av whisky. Detta är för övrig en ren ex-bourbonlagring och som skulle komma överraska på både ett och två sätt. Doften på denna whiskyn kom att bli denna provningens mest diskuterade nämnare och där noter som dieselfyllda (Tretorn) gummistövlar, ladugård med dyngstad och lacknafta kom att diskuteras ganska ingående och där själva rökinslaget kändes ganska speciellt. Några fick känslan av bränt gummi/varm plast och där smaken i sig inte upplevdes alls så fullt direkt rökig. Spännande och kul att ha fått provat var en ganska gemensam åsikt men kanske inte det allra första man köper igen för en röding…
AWC Onlineprovning #5
Även denna onlineprovningen kom att avhandlas på strax över en timme och där stämningen som vanligt var gemytlig och frispråkig och där whiskyn till största delen var den talande faktorn och som det handlade mest om. Inga direkta “floskeltopps”-noteringar kunde noteras och läggas till handlingarna denna gången heller. Vi säger STORT TACK till denna provningens deltagare, både de som valde att hänga med online men också till de som ev. kört AWC-boxen i ett privat utförande.
Viktigt!
Vi trycker också på lite extra och påminner om tiden för ev. svarsinlämning: 26 Okt! Vad beträffar de nu tomma AWC-boxarna så tas de tacksamt tillbak via FAN (eller ev. nån annan AWC-medlem, för vidare befodran). Har man vägen förbi går det också bra att bara droppa dessa i brevlöödan (nr 4) hos FAN.
Framtida provningar?
Då utrymmet för att kunna köra gemensamma provningar irl. ser ut att forsatt vara mycket ytterst begränsat inom överskådlig tid framöver så kommer försök att kunna köra dessa onlinesittningar med lite tätare intensitet och där det som vanligt kommer ske genom personliga inbjudningar och genom AWC-sidan. Har man kanske själv tips på whiskyförslag att prova, man undrar över nått eller kanske vill lägga till eller ändra nått i själva upplägget vid dessa onlineträffar, är det bara att höra av sig till främst FAN i whiskyklubben eller genom kontakt via e-post eller kommentar-fältet här på sidan. Idéen med dessa uppkopplade whiskysittningar skall vara en trevlig stund och “ett häng” där lite goda whiskys provsmakas och avnjuts under inte allt för allvarliga former och “där alla har rätt att tycka fel…” 😀
————— SAMMANFATTNING —————
Varje smakad whisky presenteras närmare och mer detaljerat med sammanfattade smaknoter osv. på dess respektive undersida och så snart allas våra inskickade svar inkommit och hunnit sammanställas. Här nedan presenteras allas våra respektive givna poäng. (både ifrån online- och även de ev. offline-deltagare som valt att vara med och bedöma/poängsätta vid detta aktuella AWC-whiskyevent).
Scoreboard för AWC Onlineprovning #5:

————— WHISKY #1 —————
Presentation av våra givna poäng för whiskyn som fanns i vårt första glas.
(för att ev. kunna zooma bilden, högerklicka på den och välj att “öppna i ny flik/fönster”)

Region: Isle Of Skye
Styrka: 40%
Pris: 194 kr
Event: Onlineprovning #5
Provdatum: 251025
Värd: AWC Bidragare: FAN
Medelpoäng: 12,50 av 20,00 p Se skala
| AFR | CPE | FAN | HGU | HHG | HHM |
| – | x | 12,75 | 11,00 | 15,00 | x |
| ACA (G) | AGU (G) | TBL (G) | |||
| 13,00 | – | 10,50 | |||
| Medelpoäng: 12,50 p av 20,00 p | |||||
————— WHISKY #2 —————
Presentation av våra givna poäng för whiskyn som fanns i vårt andra glas.
(för att ev. kunna zooma bilden, högerklicka på den och välj att “öppna i ny flik/fönster”)

Region: Irland
Styrka: 40%
Pris: 239 kr
Event: Onlineprovning #5
Provdatum: 251025
Värd: AWC Bidragare: FAN
Medelpoäng: 13,00 av 20,00 p Se skala
| AFR | CPE | FAN | HGU | HHG | HHM |
| – | x | 13,25 | 13,50 | 10,75 | x |
| ACA (G) | AGU (G) | TBL (G) | |||
| 14,50 | – | 12,00 | |||
| Medelpoäng: 13,00 p av 20,00 p | |||||
————— WHISKY #3 —————
Presentation av våra givna poäng för whiskyn som fanns i vårt tredje glas.
(för att ev. kunna zooma bilden, högerklicka på den och välj att “öppna i ny flik/fönster”)

Region: Sverige
Styrka: 44%
Pris: 499 kr
Event: Onlineprovning #5
Provdatum: 251025
Värd: AWC Bidragare: FAN
Medelpoäng: 11,75 av 20,00 p Se skala
| AFR | CPE | FAN | HGU | HHG | HHM |
| – | x | 13,50 | 11,00 | 13,25 | x |
| ACA (G) | AGU (G) | TBL (G) | |||
| 08,50 | – | 12,00 | |||
| Medelpoäng: 11,75 p av 20,00 p | |||||
————— AVSLUTNINGSVIS —————
Onlineevent #5 avrundas med att åter tacka alla Ni som valde att hänga med på vår AWC-samplebox och där vi givetvis hoppas på ännu större uppslutning till nästa gång och med ännu fler uppkopplade deltagare där vi får chansen att kunna vädra våra åsikter om den whisky som då smakas. Och givetvis och som vanligt kunna snacka lite annat löst skit om diverse ditten o datten… 😀
Som redan nämnts kommer alla inskickade samplessvar (sista dag för svarsinskick: 26/10) att nu behandlas och sammanställas och där även en eventuell planering inför en kommande nästa onlingeprovning att påbörjas så snart tid medges och om så blir fallet.
Då whiskyklubben gärna återanvänder samplesflaskor/boxar till events som detta får dessa gärna återbringas till FAN (eller nån annan AWC-medlem som då kan skicka dessa vidare…) På återseende!
//Amnehärad´s Whisky Club










