2015, AWC, AWC-Event, Event #17, Värd – AFR, whiskyafton

AWC – Event 17 – 150206

Efter mångt och mycket och efter en tid av väntan lyckades vi så till sist enas om ett datum för klubbens 17:e event.

Ett event där medlemmarna som vanligt hade med sig valfria sorter som bidragswhisky (plus lite annan klubbwhisky) och där provningen kördes över två sittningar med en god lasagne-måltid emellan. 

awc_lineup17

Vi lyckades tyvärr inte, trots den hårda datumplaneringen med att få fullt manskap till aftonen då en av medlemmarna fått förhinder och vi ändå blev en man kort. Denna tomma platsen kunde dock snart täckas upp med hjälp av en inbjuden gästdeltagare. (RAI)

Kvällens första lineup bestod av följande sorter (fr. v. till h.)

# Macallan 10 40% (12,75 p)
# Ben Nevis 11 y.o Sherry TKS (batch 3) 46% (14,80 p)
# Amrut Oloroso Sherry SWF-19 56,5% (15,90 p)
# Aberlour 15 Double Matured 40% (13,10 p)

macallan_fineoak_10 bennevis_sherrycask_11 amrut_swf19 aberlour15doublem

Kvällens första sittning var en fruktig och orökig omgång och som gick i sherryns tecken med ett par sherrylagringar. Vi kom dock att bjudas på en trevlig upplevelse då det visade sig att vår nyinköpta Amrut-whisky ifrån Svenska Whiskyförbundet, förutom de goda sherrytonerna även hade en ganska påtaglig röksmak och som vi på förhand inte hade förväntat oss. 🙂 Denna Amruten visade sig dessutom vara riktigt bra och tog hem kvällens första seger. 

På andra plats kom en trevlig och svagt nyanserad sherrylagring ifrån Ben Nevis som är en buteljering ifrån Tunnklappningssällskapet och som vi har smakat tidigare, fast då av en annan batch. 

awc17Som trea placerade sig den dubbellagrade Aberlour’en som tappade lite poäng pga. den låga alkoholstyrkan (40%) och upplevdes därför lite svag i smakerna. Denna 15-åriga whisky tror vi att vi har haft med vid en tidigare provning men där denna aktuella flaskan var en taxfree-version och skiljde sig lite grann i utseendet.

Omgångens minst prisade whisky blev den eklagrade 1o-åring ifrån Macallan som vi också hade med vid vår föregående provning. (men det är alltid intressant med återprovningar, dels för att se om man uppfattar smakerna på samma sätt som tidigare och vilken poäng den får) 

Innan omgången avslutades och det blivit dags att duka fram maten så hade vi även en liten kul och udda *bonuswhisky* att smaka av och som vår medlem FAN hade fixat fram ett litet smakprov på: 

CELP – The Seaweed Experience, 55% (Van Wees)

celp“The nose starts on a lot of, well, celp! And peat, obviously. Oyster sap. Midly salty. Underneath lurks sweetness in the shape of apple and maybe even some sugared lime. This is not even half bad. Nice balance. It is quite oily and peaty on the palate. Mighty salty too. Brackish, even. Black pepper and lemon juice. Midpalate it turns sweet on coconut and cocoa, no kidding! And yes, the seaweed can be found in the taste. Nice smokiness. Quite pleasant and warm. The finish is long and spicy with loads of salt at the death…”

“It is a public secret that this is in fact 6 years old Laphroaig (despite many rumours that it would in fact be Lagavulin). Around 40 EUR. Not great, but certainly better than expected. If you get past the crazy colour that is…”

Även denna lite speciella whisky smakades som ett blindprov och föll trots sin ungdomliga råhet och lite udda smaktoner ändå i god jord hos deltagarna och lyckades skrapa ihop hela höga 14,30!! poäng. Hehe, kanske inte så konstigt då vi ofta och överlag alltid gillat och haft ett gott öga till de brutalrökiga och lite extrema och smakrika sorterna.

Efter en avslutad första omgång och när vi hade ätit oss mätta på värdens (AFR) goda anrättning så tog vi oss an den andra sittningen och som (hör och häpna!) gick i rökens tecken. 🙂

Sittning nummer två bestod av… (fr. v till h.)

Bunnahabhain Toiteach 46% (15,90 p)
Bowmore Black Rock 40% (15,25 p)
# Laphroaig Tripple Wood 48% (16,10 p)
Jura Prophecy 46% (12,90 p)

bunnahabhain_toiteach bowmore_blackrock laphroaig_tripplewood jura_prophecy

Från ön Islay på Scotlands västliga kust och välkända destilleriet Laphroiag kom omgångens vinnare och som nöp segern med knapp marginal strax före den i totalen räknat delade andraplatsen emellan Amruten och “HunnaBunnan”.

Omgångens och den totala 3:an för aftonen blev också det en Islay-whisky i form av den “konstläder”-betonade Bowmore Black Rock. 

awc17_2

Med tre stora rökwhiskys ifrån vårt favoritområde så hade Jura-whiskyn (som trots beteckningen “heavily peated”) inte så mycket att säga till om i detta startfältet. Detta är dock en lite mera rökbetonad Jura men som bland många av deltagarna fortfarande upplevdes lite grann som en “dammig gammal disktrasa” doftmässigt.

floskeltoppen var det ovanligt lugnt och där felsägningarna lyste med sin frånvaro! Hyllas och applåderas bör dock FAN och HHG som lyckades med den utmärkta prestationen att gissa alla rätt på de 8 st sorterna som fanns med i kvällens startfält/blindprov. Bra jobbat!! 🙂

Sammanlagt resultat och total placering:

1# 16,10 p – Laphroaig Tripple Wood 48%
2# 15,90 p – Amrut Oloroso Sherry SWF-19 56,5%
2# 15,90 p – Bunnahabhain Toiteach 46%
3# 15,25 p – Bowmore Black Rock 40%
4# 14,80 p – Ben Nevis 11 y.o Sherry TKS (batch 3) 46%
5# 14,30 p – CELP – The Seaweed Experience, 55%
6# 13,10 p – Aberlour 15 Double Matured 40%
7# 12,90 p – Jura Prophecy 46%
8# 12,75 p – Macallan 10 40%

Whiskyresultat – Event #17 – Scoreboard: (klicka för stor bild)
scoreboard_17

Överlag och sammanfattningsvis en mycket trevlig afton (dock utan några nya floskeltopps-bidrag) och där startfältet höll en genomgående bra och ganska jämn klass och där slutligen tre islay-whiskys föga förvånande hamnade topp-3 tillsammans med den trevliga och mycket goda SWF-buteljeringen med Amrut på en delad andraplats. 

Amnehärad’s Whisky Club tackar alla berörda för deltagandet och ser fram emot nya sittningar! (som kanske också sker i år(?) 😀 😉
(alla resp. sorters sidor med poäng/omdömen uppdateras inom kort…)